Żywność dla kobiet w ciąży: powstrzymanie pomysły!

To jest zdecydowanie odradzane "jedzenie dla dwojga" w czasie ciąży: rzeczywiście, to jest całkiem naturalne wziąć kilka kilogramów od urodzenia, ale lepiej unikać zyskuje zbyt dużej wagi. Rzeczywiście, nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży może być szkodliwe dla zdrowia i zdrowia dziecka: zwiększa np ryzyka cukrzycy ciążowej i stan przedrzucawkowy.

Ponadto, jeśli dziecko jest trochę zbyt pulchna, pochwy dostawy może być trudne: czasami konieczne jest uciekanie się do cesarskiego. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, to interwencja jest pod kontrolą! ostateczna "detal" Więcej nadwaga, tym trudniej jest znaleźć wiersz po porodzie ...

Podzielone spożycie żywności

W czasie ciąży, należy podzielić swoje posiłki, aby uniknąć głodu. Pomoże to ograniczyć przyrost masy ciała: ideałem jest, aby zawsze zrobić trzy główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) poprzez dodanie jednego do trzech przekąski w ciągu doby (np przekąskę mid-rano, jeden smak, a drugi wieczorem). Oczywiście, większość przekąski, tym bardziej sensowne, aby lekkie posiłki: unikać szczególności zawierać zbyt gruby lub słodkie potrawy na talerzu! Co do składu swoich przekąsek, przejdź do produktu mlecznego z produktów zbożowych (na przykład płatki, herbatniki kromek chleba) i / lub owoce.

Zdrowa i zróżnicowana dieta

Jeśli nie jest to zalecane "jedzenie dla dwojga"Jest to jednak zaleca się, aby jeść "dwa razy lepiej" podczas ciąży. Ideałem jest, aby czerpać ze wszystkich grup żywności, aby ustawić menu tak, że dziecko cierpi nie niedobór. Zaleca się zatem, aby jeść dwa nabiału dziennie w celu uzupełnienia wapnia i dwie porcje mięsa, ryb lub jaj do ich białka.

Położyć szczególny nacisk na owoce i warzywa do swoich potrzeb na witaminy i minerały, w ten sposób, zamiast "pięć owoców i warzyw" codziennie polecany normalnie zużywają sześć do ośmiu razy więcej owoców i warzyw dziennie w czasie ciąży! Jak dla produktów zbożowych (na przykład makaron, ryż, chleb), są one doskonałym źródłem energii i minerałów: Można liczyć na sześć do siedmiu porcji dziennie aż do porodu. 

Dostać się do syta żelaza!

Twoje potrzeby żelaza wzrasta w okresie ciąży, zwłaszcza w II kwartale: mogą następnie przejść do 30 mg na dobę! Na pokrycie swoich potrzeb i zmniejszyć ryzyko wystąpienia anemii, więc zwiększyć spożycie żelaza w żywności (np impulsy, ryby, jaja, czekolada ...) obejmujące jak najwięcej źródeł witaminy C (np pomarańczy , brokuły ...), które ułatwiają wchłanianie żelaza przez organizm. Jeśli to konieczne, lekarz może również zalecić suplementów żelaza w czasie ciąży.

Jakie są zakazane pokarmy w czasie ciąży?

Pewne produkty mogą powodować choroby, szczególnie niebezpieczne w okresie ciąży. Jest to przypadek listeriozy spowodowane przez bakterie "Listeria monocytogenes", Może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Aby uniknąć zarażenia tą chorobą, nie należy jeść ryby, skorupiaki lub surowego lub niedogotowanego skorupiaków też. Wystarczy powiedzieć, że można narysować linię sushi w czasie ciąży ...

Nieruchomo, aby zapobiec listerioza nie jeść surowe sery (np Brie, Camembert), wędliny, lub preparaty zawierające surowe jaja jak niepasteryzowanego domowym majonezem na przykład. 

Wreszcie, jeść surowego mięsa (np tatarski, carpaccio) lub niedogotowany nie jest zalecane podczas ciąży. Nie tylko surowe mięso może zawierać "Listeria monocytogenes"Ale może również gospodarzem pasożyta "Toxoplasma gondii" odpowiedzialny za toksoplazmozy. Ale coraz to niestety w czasie ciąży może mieć poważne konsekwencje (np wad rozwojowych płodu, poronienia).

Żywność dla kobiet w ciąży: pić co?

W czasie ciąży można pić wodę mineralną, mleko półtłuste, świeży sok ... LIMIT przez przeciw konsumpcji napojów gazowanych i soków owocowych handlu, często zbyt wysokie w dodatku cukrów. Małe wyjątek: SARKOIDAMI skuteczne w zapobieganiu zapalenia pęcherza moczowego i innych infekcji dróg moczowych, faworyzowanych w ciąży.

Należy pamiętać, że kawa i herbata zmniejszają wchłanianie żelaza przez organizm: można nadal pić, ale w rozsądnych ilościach (nie dłużej niż trzy filiżanki dziennie).

Co do alkoholu, jego szkodliwe działanie na dziecko w łonie matki są dobrze znane (jest to przede wszystkim wady), ale nikt nie wie, od czego dawka to niebezpieczeństwo ... Na wszelki wypadek dlatego nie zaleca się pić alkoholu w ogóle w czasie ciąży!

Czytaj także: data urodzenia, jak go obliczyć?

Masz 3 minuty?