Alzacja i South West vie tłuszczowych ojcostwo wątroby. W obu obszarach wielkiej kultury kulinarnej, która stawia nadal ważną danie na wigilijnym stole. Jeśli w południowo-zachodniej jest raczej związany z win Sauternes, Alzacja honoruje własnych win, które łączy się z Riesling, Gewurztraminer lub późnego zbioru. Może też zgodzić się z innym lokalnym specjalności,e pierniki.

Zamiast indyka jest gęś który znajduje się w centrum uwagi na świątecznych stołach Alzacji. Służy nadziewane jabłka, kasztany lub palone. Jest również często towarzyszą czerwoną kapustę. Inne danie gęś na podstawie Ganzeltopf to typowy lokalny przepis. Ten gulasz jest wolnym ogniu w piecu z zimowych warzyw i butelkę Sylvaner.

słodki z boku, z bredles, małe Alzackich ciasto, są dostępne w różnych kształtach i są kształtowane na stemplu: serce, drzewo, gwiazda lub diament, dodają magii Bożego Narodzenia. Te traktuje są pachnące anyż, cynamon lub migdałów i niesie ze sobą bardzo konkretne nazwy, w zależności od ich smaku i kształtu.

Kolejny słodki specjalność, Berauwecka się z tyłu deserów alzacki Bożego Narodzenia. Ten chleb Boże Narodzenie jest z Górnego Renu i jest wytwarzany z suszonych owoców. Christsolle również składa się z suszonych owoców i przypraw, posypane cukrem pudrem. Ma kształt dziecko w pieluchach, aby dowiedzieć się dziecko Jezusa. Jak dla Mannele to drożdżówka mleko kok przybiera postać człowieka. Występuje także niekiedy w przebraniu świętego Mikołaja i pierników.

Podjęcie Boże Narodzenie w Alzacji idzie niekoniecznie w słynnych rynkach, duma regionalnym. Są one pełne kulinarnych i rzemieślniczych specjalności i zapach pierników, anyżu, cynamonu i grzanego wina.

Masz 3 minuty?