Magiczne ciasto jest po prostu wykonane z jaj, cukru, mąki, masła i mleka. Składniki, które są nic specjalnego, ale, gotowanie, magia dzieje. Bardzo płynny pasta, blisko cieście, jest podzielony na trzy odrębne warstwy o sztuce składników, które oddzielają oraz słodki gotowanie pozwala gotować bez podstawowego blat. W końcu, magiczne ciasto jest mieszaniną słodkim kremem pokryte śmietany, wszystko zwieńczone anteny gąbką.

Chcesz zacząć? Czytaj dalej!

1. naczynia

- 2 miski (1 podwójne, pożywkę 1) w celu wytworzenia ciasta i montaż białka.

- 1 bicz mieszania

- 1 trzepaczka elektryczny bić pianę z białek

- 1 PAN do podgrzewania mleka

- 1 precyzyjny bilans

- Miski do ważenia

2. Osiągnięcie

mleko ciepła, jeśli jest do zaparzenia o smaku wanilii, owoców cytrusowych (skórkę ...). Roztopić masło. Ubić pianę z białek. Ubij żółtka z cukrem, aż mieszanina bieleje. Dodać stopione masło, mąkę i mleko. Wmieszać pianę z białek. Wlać do formy i piec.

3. biele

Aby włączyć pianę z białek, użyć trzepaczki ręki. Roboty ziemne delikatnie, tak aby nie rozpuścić w cieście. Jeśli mieszanka jest zbyt spieniony, otrzymasz magiczne ciasto składa się z dwóch warstw, grubą warstwą biszkoptu. Musi pozostać dużych grudek. Biały pływające na powierzchni będzie wygładzona z nożem przed pieczeniem ciasta.

4. Fragrances

Do wyobraźni. Możesz smak mleka (kawa, karmel ...) lub bezpośrednio wklej: cynamon, wanilia, kwiat pomarańczy, kakao, rozpuszczoną czekoladę, pastę pistacjowy, spread, rozdrobnione orzechy kokosowe, owoce (jagody, pokrojone w kostkę ananas lub owoce w syropie) ... Wszystkie smaki są pokrywane!

5. Forma

Wielkość formy musi być cała ilość preparatu umieszczono w recepturze. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zalecany Średnica w recepturze (zwykle 22-24 cm). Upewnij się, że są wyposażone w prawo płasko przed rozpoczęciem! Jeśli pan jest zbyt mała, to nie będzie zawierać wszystkie białe i warstwę gąbki jest zbyt cienka. Jeżeli forma jest zbyt duża, warstwy są zbyt cienkie, to będzie trudne do odróżnienia.

Wolę formę silikonową, jeśli chcesz unmold ciasto.

Unikać wymiennych form, które mogą przeciekać, nawet doskonale uszczelnione.

6. Gotowanie

Dwa nakazy: 1) wstępnego ogrzania pieca w trybie gotowania tradycyjnego (górną i dolną), a zwłaszcza nie w konwekcyjne (pęcznieje ciasta zbyt). 2) spełniają czas gotowania (ok. 50 min) przez monitorowanie zmian od 45 minut. Ciasto musi być drży (będzie zamrażać kosztów). Jeżeli ciasto nie jest gotowane na tyle, że nie. Jeśli jest rozgotowany, będzie miał tylko dwie warstwy (krem znika).

7. uwolnienie

Istotne jest, aby czekać na zamarza ciasto przed patelni. Dla tej książki jest cool minimum 2 godziny. Kiedy unmold ciasto kończy się do góry nogami, gąbka pod spodem. Dlatego musimy powrócić ponownie do warstwy gąbki jest skończona. Forma jest łatwiejsza w przypadku korzystania z formy silikonowej. W przeciwnym razie, chemisez formę papierem do pieczenia. Można również zdecydować się służyć ciasto na patelni.

8. Tasting

Magiczne ciasto jest najlepszy po pobycie chłodny ponieważ smaki mają czasu na rozwój w całym torcie. Ale jeśli naciśnięty, nic nie przeszkadza, aby cieszyć się ciepło!

9. Sztuką

Jeżeli ciasto z gąbki kije do mieszkania, kiedy odwrócić placek, posypać powierzchnię cukru pudru. Spowoduje to ukrycie niedoskonałości. Aby temu zapobiec, podszywają mieszkanie folią przed unmold ciasto.

Odkryj także ciasto miękisz, podwójne tekstury ciasto miękkie i piaskowe.

10. książek, które mówią

- Niesamowite magiczne ciasto przez Véronique Cauvin, zbierania słoneczne rozkoszy

- Magic Cake od Christelle Huet-Gomez, kolekcja Marabout małych dań

- Magiczne Cakes by zbiórki Aurélie Desgages Les Petites Hachette Recipes

A teraz, aby ćwiczyć z tych przepisów z książki zdumiewające magiczne ciast (Solar)

Magiczne ciasto z kremem kasztanowym

Ciasto z kandyzowanymi magia smaku pomarańczy Grand Marnier

Magiczne ciasto z karmelizowanymi orzechami Nutella,

Magia budyń z karmelem i smażonymi ziemniakami

Czytaj także:
Nasz najlepszy Przepisy finansowe, słodkie lub pikantne

Ciasta zbyt proste: nasze naprawdę szybkie i łatwe przepisy kulinarne