Kochamy dobrą kurczaka na święta, zwłaszcza gdy delikatnie osadza się na wigilijnym stole przed oczami zdumionych naszych gości. Ogólnie jest to wspaniały indyka lub kapłon piękne.

Ale gra oryginalność w tym roku: gotować gęś! Chociaż nie jest to szczególnie łatwe, ponieważ sprawa jest duża gęś ... chociaż mięso jest chude, gęś ma dużo tłuszczu. Więc starają się usunąć większość, ale nie wyrzucić. Można go używać do gotowania ziemniaków lub warzyw.

Jednym ze sposobów, aby gotować gęsi jest właśnie do pieczenia. W tym celu, sól i pieprz do środka i na zewnątrz gęś. Również nakłuwania skóry w celu umożliwienia ucieczki tłuszczu podczas gotowania. Warstwa tłuszczu jest na tyle gruby, że nie wysycha mięsa do gotowania, pod warunkiem, że woda regularnie.

pieczony, gotować skórkę przez pierwsze 30 minut w temperaturze 200 ° C (th.7), aby ją wykorzystać. Następnie zmniejsza piecu w temperaturze 180 ° C przez pozostały okres gotowania. Około 40 minut na kilogram drobiu. Opuszczeniu pieca gęsi, zakryć folią aluminiową.

Można również nadziać gęś. Tradycyjnie zdobicie kiełbas mięsnych, kasztany i tartą nasiąknięte mleka. Pamiętaj, aby związać nogi tak, aby farsz nie uciec podczas gotowania. Preferują farsz foie gras na święta, ale we wszystkich przypadkach podlewać ją regularnie podczas gotowania. Więcej czasu gotowania, gdy gęsi nadziewane.

Czytaj także:

Nasze receptury kurczaka na święta

Dobre żarty na Boże Narodzenie drobiu

Wybierz swój świąteczny drobiu