Nie wprowadzenie Karine Ferri, gospodarz The Voice obok Nikos Alliagas i były uczestnik Taniec z gwiazdami. Młoda matka, która obraca się doskonałą miłość z piłkarz Yoann Gourcuff, jest ambasadorem Kalifornii migdałów. Uczestniczyliśmy w warsztatach gotowania z nim, i skorzystał z okazji, aby zadać mu kilka pytań dotyczących jego wskazówek do gotowania na co dzień, podczas gdy snuł smaczne przepisy kulinarne z migdałami ...

Femme Actuelle: Po długim dniu pracy, czy nadal mają czasu na gotowanie, czy też zdecydować się na gotowych posiłków?

Karine Ferri: Jestem prawdziwym miłośnikiem kuchni, więc znaleźć czas na gotowanie, a ja głównie używać świeżych produktów. Dla mnie ważne jest, aby zapewnić różnorodną i zbilansowaną dietę dla mojej rodziny. Uwielbiam chodzić do rynku, zobacz produkty, dotknij je wybrać lepiej. Rozmawiam dużo do sprzedawców, zadaję im porad na temat wyboru i przechowywania żywności. Kiedy tylko mogę, chodzę w każdą niedzielę. Mrożone jest ostatecznością, jeśli mam naprawdę podjęte przez czas.

F.A: Jakie są wasze młode wskazówki mom, aby zaoszczędzić czas w kuchni?

K. F: W dni, kiedy mam więcej czasu przede mną, gotuję w większych ilościach, a potem zamrozić moich potraw w szczelnie zamkniętych pudełkach z etykietami na dzieje. Używam również wiele książek kucharskich dla inspiracji i zmieniać swoją dietę.

F.A: Porady dostać bez spędzać czas w kuchni?

K.F: Kiedy zadzwonić, nie ma mowy, aby przetestować nową potrawę i skomplikowana: Włożyłem bezpieczeństwa z recepturą, że Master. A kiedy zabrakło czasu, ja wyciągnąć moją tajną broń: doskonały przepis lasagne i super szybkie do wykonania. Uwielbiam również zorganizować aperitify dinatoires: są bardzo przyjazne chwile gdzie dobrze zjeść bez spędzać czas przygotowania. Z tej okazji, często zdecydowaliśmy się na pizzę lub quiche domów - moi przyjaciele zachwycają się moim quiche Lorraine! 

F.A: Co masz na przygotowanie dania na co dzień?

K.F: Z pochodzenia śródziemnomorskiego, kuchnia jest moja forma sztuki, a także okazją do wymiany. Uwielbiam dania dla smakoszy, bogate kolory, szczodry. Gotuję z oliwy z oliwek, produktów sezonowych. Bar w piekarniku z warzywami, dobry bourguignon wołowina, naczyniem bakłażan, makaron ... nie ma potrzeby, aby to skomplikowane dobrze zjeść. Jednak traktuję prezentację, ponieważ my również jeść z naszych oczu. Desery, uwielbiam duże sałatki owocowe, ale kiedy naprawdę chcesz mi proszę, ja przygotować mus czekoladowy lub tiramisu.

F.A: Jesteś mamaMały chłopiec, który wkrótce będzie w roku (06 kwietnia Ed). Są raczej małe słoiki lub domowe jedzenie dla dziecka?

K.F: Raczej domowe jedzenie dla dziecka, ponieważ istnieje więcej witamin i składników odżywczych w świeże warzywa i sezonowe. Znowu skorzystać z wolnego czasu, aby przygotować większą ilość wcześniej, ja zamrażać. 

F.A: Czy jesteś fanem ekologiczne?

K.F: Tak, a od kilku lat. Jestem bardzo ostrożny, co jem, to pasuje do mojego stylu życia. Wszystkie jedzenie jem niekoniecznie jest ekologiczne, ale większość jest. Często chodzę na zakupy w Biocoop, niedaleko mojego domu. 

F.A: Co sądzisz o sposobach „no” (bez mięsa, gluten...)?

K.F: Fakt, że wiele produktów „bezglutenowy” pojawiają się jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z nietolerancją, to sprawia, że ​​ich dzień. Dla reszty, jestem bardzo tolerancyjny: każdy powinien wybrać dietę, która odpowiada jego przekonań, o ile nie stwarza braków. Musimy również słuchać, zrób to dla siebie, a nie do reagowania na ewentualne dyktatu. 

F.A Qu„Czy to, co skłoniło Cię do zostania ambasadorem Kalifornii migdały?

K.F: Musimy robić rzeczy, które wyglądają tak jak my, i jeść zdrowo pasuje do mojego stylu życia. Można mieć aktywny tryb życia, życia rodzinnego i dobrze zjeść, a ja chciałem go przekazać. Migdały są bogate w przeciwutleniacze, doskonała dla skóry i włosów: Pracuję jako zadania obrazu, dbać o mój wygląd jest ważny. Jako bonus, dają energię i pomaga utrzymać aż do następnego posiłku czy pragnienia, bez pękania frytki lub cookies. A z tonami pysznych receptur wykonane z migdałami! Musi być także ucztą aby uniknąć frustracji ...

Odkryj teraz nasze najlepsze przepisy z migdałami 

Czytaj także: 

Lekkie i laktozy, nasze receptury z mleka migdałowego 
Nasze znakomite przepisy kulinarne z migdałami 
Nasze receptury z migdałami