Nasze receptury makaronu

Aby przetestować nową wiedzę gotowania makaronu, pomysły przepis tutaj: 

Zajrzyj przepis Penne z tymianku, pomidorami i ricottą 

Na zimnym recepturą wymyślać ten przepis sałatka z makaronem 

I przetestować swoje umiejętności liderów, realizować te przepisy makaronu Cyril Lignac! 

Czytaj również: makaron, makaron, tak, ale oryginał!

Zachować trochę wody

Trzymać dwie łyżki do gotowania wody. Można go używać do sos nadal przylega lepiej do makaronu, ułatwia przygotowanie makaronu smażona i rozcieńczyć gęste sosy.

Dla sałatka z makaronem

Służyć zimna sałatka z makaronem, stosuje się następującą metodę: spuścić makaron, szerzyć je w dużym naczyniu, wlać trochę oliwy z oliwek, wymieszać im dobry czas, a następnie ostudzić. Po schłodzeniu makaron, to pozostaje tylko przyprawa w misce.

Gotować makaron z góry, to jest możliwe!

Aby przygotować makaron z góry, radzimy gotować połowę czasu wskazany do całkowitego ostygnięcia, przykryć celofanu i umieścić naczynie w lodówce. W ten sposób, można jeść makaron nawet 24 godziny po wstępnie gotowane! Wystarczy podgrzać 30 sekund we wrzącej wodzie przed podaniem.

Końcowy akcent, który sprawia, że ​​wszystkie

Nie przegap etap Spadellata niezbędne ostateczna dotknie włoski (Padella znaczenie patelni po włosku): Po gotowane i osuszone makaron, wymieszać z sosem lub składników, które towarzyszą im na patelni gorąco przez około 1 minutę. Smaki naczynia zostaną lepiej podkreślone i makaron będą nagrzane przed podaniem.
Bon appetit!

Duża ilość wody

To zajmuje dużo wody do gotowania makaronu więc używać dużej patelni lub garnka z wysokimi bokami. Aby uniknąć przepełnienia podczas gotowania, upewnij się, że poziom wody nie przekracza 3/4 wysokości.

Nasze najlepsze receptury spaghetti

Dowiedzieć się, jak skuteczne wideo gotowania makaronu:

Zobacz także: 8 Zasady gotowania ryżu

1, 10, 100

Przestrzegać zasady trzech cyfr: jeden, dziesięć, sto! 1 litra wody, 10 g soli, 100 g makaronu. Ale jeśli jesteś oglądania spożycie soli, nie należy umieszczać że 7 gramów soli.

Dodać sól po ugotowaniu

Dodać sól w odpowiednim czasie! Zagotować wodę. Obniżyć płomień, dodać szczyptę soli i
niech się rozpuszczają. Wiemy, że sól jest niezbędna z dwóch powodów:
poprawia smak makaronu i przyczynia się do ich stroju. Jednakże, nie ma potrzeby dodawania oleju do makaronu wody.

Płomień, i nie pokrywa

Istotne jest, aby ugotować makaron na dużym ogniu! Polać makaron do wrzącej wody i rozpalać płomień szybko doprowadzić wodę do wrzenia. Wymieszać razem pasta do czasu tak, że
pozostanie firma: wymieszać drewnianą łyżką, jeśli jest krótki makaron, lub
duży wybór, jeśli makaron jest długa. Ponadto, makarony gotowane zawsze otwarty!

Na minutę

Dla „włoskiego makaronu” lub „al dente”, wykonaj czas gotowania wskazanego na opakowaniu makaronu. Zrób pastę z wodą około minuty przed końcem czasu pieczenia i przeciąć go na dwie części. Jeśli biała plama pojawia się w środku, twoja pasta nie jest całkiem ugotowane. następnie kontynuować gotowanie, aż zniknie. Nieco przezroczyste, pasta jest następnie "al dente" (W punkcie).

woda wyjście

Spuścić makaron, ale nie za dużo, bo ryzyko utraty ich „śliski”.