Foie gras
Przygotować świąteczny posiłek wymaga dobrej organizacji i minimum czasu. Dla foie gras, na przykład, można to zrobić samemu, ale będzie odstawić na 2 do 3 dni odpowiedzialnych za podjęcie go prawidłowo. Pasztet lub ręcznik danie, jest spożywany świeży przez 2 do 3 tygodni, sterylizowane słoiku, może być przechowywany przez wiele lat.

Znajdź film Foie Gras

mięso
Indyki, perliczki i inne kapłonów są raczej proste do przygotowania ale czas trwania w piecu zmienia się w zależności od wielkości i masy mięsa, od 25 do 30 minut na kg do 180 ° C, Należy uważać, aby nie przekracza 200 ° C, od czasu spalania tłuszczu w tej temperaturze. W przeciwieństwie do wołowiny gotowania odbywa się w bardzo gorącym piecu w temperaturze (240 ° C), po obu stronach. Wieprzowina, w międzyczasie, musi być bezwzględnie dobrze zrobione. W celu uniknięcia suchych, umieścić go gotować przez 90 minut w naczyniu z bulionu lub olej do gotowania. Wreszcie, doe funta mięsa i dziczyzny gotuje się w ciągu 15 minut w temperaturze 210 ° C

Odkryć wskazówki do gotowania indyka w piekarniku

owoce morza
Owoce morza jest bardzo delikatna, więc trzeba zachować je w optymalnych warunkach. Ostrygi, na przykład musi pozostawać w koszu, gdy nie są jeszcze otwarte, chłodny pomiędzy 5 a 15 ° C, a zwłaszcza nie w najzimniejszym lodówki, gdzie mogą umrzeć. W każdym razie nie trzymać dłużej niż tydzień. Muszli, wskazane jest, aby umieścić ciężar na muszli, aby utrzymać je szczelnie. Homary, krewetki i krewetki można przechowywać do 24 godzin w lodówce, po prostu pokryte wilgotną ściereczką.

Można użyć tego rodzaju z chleba zbóż, masła, cytryny lub octu dostępnych lub zintegrować bardziej skomplikowanych przygotowań.

desery
Brązowy, czekoladowy i egzotyczne owoce ... Na deser Bożego Narodzenia jest festiwal smaków! Tradycyjny dziennika jest bardzo łatwe. Od podstawowego biszkopt, że jest gorąco, można pomieścić jak chcesz. Po przygotowaniu, nie przekraczają 4-5 dniach przechowywania w lodówce, owinięte w folię spożywczą. Boże Narodzenie kruche i pierniki zachować bardzo dobrze w blaszanym pudełku.

Zobacz nasz wybór świątecznych tradycyjnych receptur, aby delektować się smakiem tradycji.

Odkryj Wideo Receptą Yule log Nicolas Bernarde: