Również istotne, że dziennik i czekoladowe trufle, małe ciasteczka świąteczne przypominają nam o dzieciństwie i w oczekiwaniu na wielki dzień, rytm małych okien kalendarzu adwentowym ... Odkryj tajemnice sporządzenia niniejszego słodycze, również lubią pić w pikantne kruche.

Na smaczne kruche, do widzenia mówi się gotowe ciasta z supermarketu. To pacjent (i mąki) i dostać się do przygotowania pysznego domu kruche. Widzisz, nie ma nic skomplikowanego ... Aby odnieść sukces swój świąteczny kruche, trzeba: 

  • 250 g mąki
  • 125 g masła
  • 125 g granulowanego cukru
  • sól 1 zaciskowy
  • 1 jajko
  • 1 saszetka cukru waniliowego
  • Łyżeczka proszku do pieczenia

1. Umieścić mąkę i masło pokrojone na kawałki w miseczce. Rozpocząć pracę mąkę i masło między palcami, aby owinąć mąkę z masłem. 

2. Upewnij się dobrze w centrum swojego miksu. Dodaj środkową cukier, sól, jajko, cukier i drożdże. Ugniatać tej mieszaniny do utworzenia zwartej i jednorodnej piłki. 

3. Crush swoje ciasto między dłonie dłoni i planu pracy aby uczynić go bardziej jednorodna. Należy uważać, aby nie przemęczać ciasta nie sprawia to kruche. Pozwól odpocząć w lodówce na kilka godzin.

Po dobrze wypoczęte ciasto, rozprowadzić na powierzchni roboczej i pozwól swojej wyobraźni. są frezy specjalnie zaprojektowane do uroczystych posiłków, sprzedawanych w sklepach lub supermarketach sprzętowych, które pozwolą Ci dać regularną formę do kruche. Jeżeli jesteś kreatywna dusza, można targować jodły, renifery i inne motywy świąteczne przeciwko kształtów chcesz. Wystarczy wyciągnąć je z nożem ... twoja kolej!

Ochrona Wskazówka: Po ugotowaniu, należy pamiętać, aby utrzymać dobre suche ciastka w metalowej obudowie zamkniętej. 

W ten sposób nasz wybór receptur piękny kruche na Boże Narodzenie

Czytaj też: W cząber, kruche z oliwkami Flora Mikula
50 dzienników świąteczne i deser recepty
15 oryginalne przepisy na Boże Narodzenie brunch