rodzina danie par excellence, rostbef chętnie podawane z zielonej fasoli z czosnkiem, piękny zapiekanka z ziemniakami i smażonymi pieczarkami. Dlaczego nie wszystkie trzy na raz!

Gdy jest gotowane na smaczny sok, soki deglaze gotowania w naczyniu z wodą lub po prostu z odrobiną Port lub Martini i drapać dno patelni. Następnie można zamontować tę masła sok w wysoce emulgator.

Wskazówki dotyczące gotowania rostbefu
Weź pieczeń z lodówki co najmniej na godzinę przed gotowaniem. Na szok termiczny między lodówce, a mięso pieca usztywnione.
Dodać sól, pieprz i olej zanim równomiernie gotować, lub umieścić trochę masła. Można smażyć na patelni lub zapiekanki przed pieczeniem. Skorupa będzie tworzyć i utrzymywać miękkość mięsa.
Należy uważać, aby nie kłuć swoją pieczeń z talerza podczas obsługi, aby zapobiec ucieczce soki. Wolą używać klipu do grillowania.
Po gotowaniu Pozostawić pieczeń co najmniej 15 minut przed krojenia.

Czas gotowania z rostbefu
Pozostawić 12 do 15 minut na każde 500 gramów palonej. Gotować w piecu w temperaturze 180 ° C, kiedy już rumiane. Temperatura na sercu mięsa na wylocie z pieca, może być od 50 do 55 ° C przez rzadkie, o 58 do 60 ° C przez dobre wyniki.
Czuć się swobodnie dotykać pieczeń, by sprawdzić gotowanie. Rzadko mięso będzie miękkie jak ciele kciukiem po naciśnięciu go.

Dowiedzieć się również, jak odnieść sukces gotowania filet mignon

Odkryj teraz nasz smakoszy receptur pieczeń 

Czytaj także:

Wieprzowina: nasze wskazówki dla kucharza

Niedzielna pieczeń w 6 wersjach!

Udane Gotowanie w skorupie solnej

Gotowanie szczątki: wszystkich naszych pomysłów i receptur