GGT: Co to jest?
GGT (y-glutamylotransferaza) to enzymy (typu białek) produkowane głównie przez komórki wątroby, ale również tych, trzustki i nerki. GGT wykonywać różne funkcje w wątrobie, w szczególności, pomagają w detoksykacji organizmu. Prawidłowe wartości leżą poniżej 35 IU GGT na litr krwi u kobiet i poniżej 45 IU / I u ludzi.

GGT wątroby i chorób
Nienormalnie wysoki poziom GGT może wskazywać czynności wątroby. Test GGT jest również wykonywana często w trakcie monitorowania alkoholików, ponieważ nadużywanie alkoholu może znacznie uszkodzić wątroby (marskość). Jednakże, wiele innych chorób wątroby mogą być ujawnione przez nadmiar GGT zapalenie wątroby (zapalenie wątroby) oraz wirusowe, np łagodnych lub złośliwych guzów wątroby.

GGT i innych chorób
W pewnych przypadkach zwiększenie GGT może wynikać z zaburzeń innego organizmu, w szczególności nerki i trzustki. może to być również objawem zapalenia trzustki (zapalenie trzustki), cukrzycę, kiedy trzustka nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny, niewydolność nerek lub raka trzustki lub nerki. Różne inne choroby mogą również wpływać na stężenie GGT we krwi, takich jak niewydolność serca, rak piersi lub otyłości.

GGT: inne czynniki wpływające
Podwyższone GGT nie musi oznaczać choroby. W rzeczywistości, wiele zabiegów narkotyków może tłumaczyć wzrost. Jest to szczególnie w przypadku nasenne, przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne i anty-cukrzycowa. Nawet pigułki antykoncepcyjne mogą wpływać na wyniki analizy!

Wreszcie, picia alkoholu w ciągu 48 godzin, zanim próbka krwi może bardziej lub mniej zafałszować wyniku (w zależności od ilości alkoholu wypitej). W skrócie, oczekujemy rady swojego lekarza przed martwić!

Czytaj także aktualizować na raka wątroby