Co to jest hemoglobina?

Bądź pewny, że nie wyruszy na kursie chemii: mechanizmy biologiczne, które rządzą krwiobiegiem są (naprawdę) bardzo skomplikowane. Ale bez wchodzenia w szczegóły, możemy jeszcze powiedzieć, że hemoglobina to białko, które znajduje się wewnątrz każdej czerwonej krwinki.

Jego funkcją jest niezbędne: (i transport hemoglobiny) uwalnia cząsteczki tlenu w organizmie. Gdy nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny w organizmie, to nazywa się niedokrwistość.

Stopa „zbyt niski” poziom hemoglobiny, odpowiada ona co?

Gdy hemoglobina jest zbyt niska, niektórzy „czerwone flagi” pojawiają się: skóra staje się blada (od małych naczyń krwionośnych skóry są mniej dotleniona), A długotrwałe zmęczenie osiada, trudno wspierać starania ...

W ogóle, jeśli podejrzanego niedokrwistości GP, będzie obserwować spojówki ( „białej” pod okiem): jeśli to nienaturalnie blada, hemoglobiny we krwi jest prawdopodobnie niewystarczające.

W tym przypadku, konieczne jest badanie krwi: jeśli stężenie hemoglobiny wynosi mniej niż 13 g / dl (kobiety) lub 12 g / dl (kobiety), niedokrwistość potwierdzone. Dla kobiet w ciąży, to trochę wyjątkowy: to nie może spaść poniżej 10,5 g / dl, a zwłaszcza od drugiego kwartału.

Czasami lekarze są wyrażone w g / l, a nie w g / dl. W tym przypadku wartości: 130 g / l u ludzi, 120 g / l u kobiet, 105 g / l w przyszła mama.

Co może obniżyć poziom hemoglobiny?

Powiedzieliśmy: krążenie krwi, jest to bardzo dobrze naoliwiona fabrycznie ... i niezwykle skomplikowane. Ponadto, niedokrwistość może być spowodowane przez wiele czynników:

  • Niedobór żelaza. Kiedy jest anemia jest najczęściej z powodu niedoboru żelaza. W rzeczywistości, żelazo jest nr 1 składnik używany do hemoglobiny: 80% dostępnego żelaza w organizmie jest również w krwinkach czerwonych! Teraz mamy znaleźć tę płytę: kaszanka, podroby, małże, ostrygi, soczewica, ciecierzyca, spirulina ... Dobry dodatkowy powód do przyjęcia zrównoważonej diety.

Czytaj: Top 10 pokarmów najbogatsze w żelazo.

  • Choroba. Niektóre choroby (jak np anemia sierpowata lub talasemii) przyczyną zniszczenia krwinek czerwonych, w wyniku niedokrwistości. Inne warunki (np reumatoidalne zapalenie stawów) Całkowicie przerwać produkcję krwinek czerwonych. Inne (choroba Crohna), w szczególności zapobiec prawidłowe wchłanianie żelaza przez organizm, tak więc wytwarzanie hemoglobiny.
  • Starzenie. Z postępem lat szpik kostny działa dobrze. Teraz ma rolę w produkcji czerwonych krwinek ... więc hemoglobiny. niedokrwistość łagodne jest normalne od pewnego wieku. Ponadto, zgodnie z szwajcarskim badaniu opublikowanym w 2010 roku, od 65 lat, 11% mężczyzn i 10,5% kobiet cierpi na niedokrwistość: Ta statystyka przekracza 20% od 85 lat.
  • Krwi utajonej. Nic podejrzanego tam: krwawieniem utajonym, to jest po prostu krwawienie wewnętrzne, których nie można wykryć gołym okiem. Najczęściej te krwotoki „dyskretne” znajdują się w jelitach (zwłaszcza u mężczyzn, na przykład ze względu na wrzód żołądka) lub poziomu ginekologicznej (w odniesieniu do kobiet).

„W przypadku anemii, nie możemy po prostu przepisać żelazo dla pacjenta, powiedział dr Mascret. Istotne jest, aby znaleźć przyczynę spadku hemoglobiny, aby trwale rozwiązać problem. Czasami może to być bardzo długi i wymaga wielu testów. Musimy być cierpliwi. "

Niedokrwistość, to jest poważne?

„Najczęściej zestawy niedokrwistość u bardzo stopniowo: jeden nie robi się naprawdę liczy”, powiedział GP.

Mimo to, niektóre dowody mogą skierować do lekarza Rozmawialiśmy o bladej cerze, zmęczenie, duszność ... możemy również wspomnieć o zwiększonej częstości akcji serca (serce stara się zrekompensować brak tlenu ) i zmęczenie umysłowe (mózg jest mniej utlenione, a więc pracuje na biegu jałowym).

„Niedokrwistość wpływa na całe ciało: mięśni, mózgu, skóry ... Kiedy problem rozlicza się w czasie, ryzyko zgonu wzrasta znacząco. Więc tak, jest to poważny problem, którego nie należy lekceważyć! "

Dziękuję dr Damien Mascret, GP i autor Dico kierować swoje zdrowie (red. Leduc.S).

Krwotok: dobra pierwsza pomoc