Piec kataliza

Plusy i minusy

Gdy chcesz zakończyć harówki szorowanie jego piekarnik, możemy zdecydować się na taki, który czyści się. Oba systemy są na rynku. Po zakupie, piec katalityczny jest tańsze, niż w piecu do pirolizy, to trwa między 250 a 500 euro za piecu katalitycznym.

W przypadku wystąpienia problemu piekarnik Kataliza czyszczenie odbywa się podczas gotowania, przez porowate ściany szkliwa, który absorbuje tłuszczu. Pod koniec gotowania pieczeń, piec jest czysty! No, prawie, ponieważ system działa tylko na ścianach, więc trzeba jeszcze umyć kratkę, tackę i szkło. Inną wadą pieca katalizy: system działa tylko wtedy, gdy temperatura pieca jest wyższa niż 200 ° C. Ważne jest, aby wiedzieć, że cukier ma tendencję do stania osadzony w porowatych ściankach piekarnika, a zatem utrudniają proces wchłaniania tłuszczu. Konieczne jest zatem, od czasu do czasu, nadal poruszać trochę szybki gąbki wewnątrz pieca, tak jak za dawnych czasów! Jeśli jesteś bardziej słodki niż pikantnych potraw, jeśli masz tendencję do często pieczemy ciasta, pieczone ziemniaki i inne wypieki, zostaniesz przeniesiony do regularnie zmieniać wewnętrznych ścianek piekarnika.

Piec do pirolizy

Plusy i minusy

Piec do pirolizy jest trochę bardziej kosztowne, to jest niezaprzeczalna, trwa między 400 a 800 euro. Ale system różni się od pieca katalitycznego: nie jest to do spalenia całego tłuszczu i cukru w ​​wysokości, w której temperatura w piecu do 500 ° C. Dlatego zaleca się, aby rozpocząć pirolizy po ugotowaniu potrawy (zwłaszcza jeśli jest to płaska z występami, jak kurczak na rożnie), gdy piekarnik jest jeszcze gorące, aby cieszyć ciepło już nastąpiło.

Wadą jest to, że monopolizuje piec do pirolizy przez jedną do dwóch godzin. Dotykając ściany (uważamy, zwłaszcza małych dzieci) jest nawet bardziej niebezpieczny na tym etapie. Piroliza ustawienia piekarnika powoduje zużycie energii, ale teraz niektóre piece do pirolizy są inteligentne i dostosować czas trwania „leczenie” w piekarniku stanu zabrudzenia, aby uświadomić sobie pewne oszczędności energii.

Złoża są przekształcane w popiele, trzeba jeszcze poświęcić trochę gąbki odebrać, ale to nic w porównaniu do ręcznego czyszczenia. Często, dodatki (ekrany płaskie miski, PIN), nie są przystosowane do wytrzymania Takie ciepło i usuwa je z pieca przed rozpoczęciem pirolizy i pranie ręczne (lub zmywarka do naczyń).

Inne opcje kochamy

Ponadto, aby oczyścić się, że robi to, co piec?

Pod względem pieca, to przede wszystkim wybór między dwoma trybami gotowania: konwekcja naturalna (ciepło statyczny jest produkowany przez górny element grzewczy i / lub soli) lub konwekcję. W tym drugim, często dodaje górny element grzewczy, który pozwala na „grill”, choć istotne dla ostatnich minutach pieczenia gratin. W „wymuszonym obiegiem powietrza grill” umożliwia grillowanie bez suszenia żywności. Funkcja „odmrażania” jest obecny na niektórych piecach. wtryskiwanie pary wodnej można połączyć z gorącym powietrzem, aby uczynić ultra odżywki, ale opcja ta jest jednak bardzo kosztowne.

Doceniamy coraz więcej asystenta pieczenia, który pozwala nam wybrać rodzaj pokarmu i masy ciała i automatycznie zarządza trybu, moc i czas gotowania. Chociaż praktyk także szynach teleskopowych, które towarzyszą grill lub talerz i trzymać go tak nadal można dostać danie z piekarnika, aby podlać kurczaka, nie ryzykując wszystko w dół.

Zgodnie z korzystaniem z piekarnika, można mieć interes w grzebie boku pieców wielogniazdowych: dwa wentylatory umożliwiają gotowanie potraw jednocześnie w dwóch różnych temperaturach (pieczeń z wołowiny i ziemniaków gratin, np ). Specjalnie dla pieców, które są umieszczone na ziemi, lubimy to ma „zimne drzwi”.

A w świecie coraz bardziej połączony, piece pasuje, oczywiście, ze zdalne programowanie możliwe: kiedy wrócisz do domu, podgrzewania piekarnika jest już zakończona, nie ma więcej do wypieku zapraszamy!

Czytaj także: 

gotowanie sondy: dlaczego nie możemy tego zrobić bez

Film: Jak odzyskać spalony garnek?

Butla gazowa: jak dobrze wybrać?