Chubushnik (çalı yasemin) – 55 fotoğraf: çeşitleri ve türleri, dikim ve daha fazla bakım

Az sayıda insan aslında biliyor çalı yasemin üzerinde yetişen yasemin siteleri, yasemin ile ilgisi yok. Aslında, bu çalı chubushnik denir ve yasemin sık sık benzerlik için yanlışlıkla çağrılır renkleri onun ile beyaz kokulu çiçekler.

Çalı Yasemin. Fotoğrafa baktığınız zaman bile, kokuyu açıkça hissedebilirsiniz."садового жасмина" - настолько он запоминающийся, сильный и приятный

Fotoğrafa baktığınızda bile, "bahçe yasemin" kokusunu açıkça hissedebilirsiniz - çok unutulmaz, güçlü ve hoş

içerik

 • "Bahçe yasemin" nedir?
 • Chubushnik çeşitleri ve türleri
 • Chubushnik. Dikim ve bakım
 • sulama
 • Ek gübreleme
 • budama
 • Chubushnik'in yeniden üretimi
 • Hastalıklar ve Chubushnik tedavisi
 • Chubushnik: video, fotoğraf
Çalı Yasemin. Çiçekli Chubushnik çalılar, peyzaj tasarımında çok popüler ve popüler oldukları için çok şık görünüyor

Çiçekli Chubushnik çalılar, peyzaj tasarımında çok popüler ve popüler oldukları için çok şık görünüyor

"Yasemin bahçesi" veya "çalı yasemin" nedir?

Chubushnik ya da "yasemin" bahçesi, muhteşem güzelliği ve hoş kokulu aromasıyla baharı memnun etmeye başlar. Muhteşem aroma, çok yıllık bitkilerin bolca çiçek açan kar beyazı veya krem ​​çiçeklerini yayar. Çalıların çiçekleri 2-5 cm çapa sahip olabilir, biçimleri basit, havlu ve yarı çifttir. Bir fırçayla toplanır, genç sürgünlerin uçlarında büyürler.

"Yasemin bahçesi" yaprakları, çeşitli şekillerde olabilir: 2-7 cm uzunluğunda, çeşitli şekiller olabilir: basit, geniş oval, uzun-oval. Parlak yeşil rengin bütün yaprakları, muhalif olarak çalıya yerleştirilir. Sonbahar yaprakları sarıya döner, ama dökmeyen çalılar vardır.

"Yasemin bahçesi" yaprak döken bir çalıdır. Düz gövdeleri ince bir gri kabuk ile kaplıdır. Cüce çeşitlerinin bitkisinin boyu sadece 70 cm, aynı çeşitler 6 m'ye kadar büyür. Yasemin çiçeği, iki veya üç hafta kadar güzelliği ve aromasıyla memnun olur. Zarfların beyaz bulutlarına bir bahçe Daha uzun bir süre için, farklı dönemlerde çiçek açan chubushnik çeşitlerini seçebilirsiniz.

Çalı Yasemin. Vazodaki Chaebushnik'in bir dalı bile güzel görünüyor ve masanızı ya da tuvalet masanızı incelikle süsleyebilir ve harika bir koku ile sizi memnun edebilir.

Vazodaki Chaebushnik'in bir dalı bile güzel görünüyor ve masanızı ya da tuvalet masanızı incelikle süsleyebilir ve harika bir koku ile sizi memnun edebilir.

Chubushnik çeşitleri ve türleri

Üreticilerin verimli çalışması sayesinde, bu bitkinin birçok yeni çeşidi taranmış. En yaygın türleri hakkında konuşalım.

Chubushnik sıradan (soluk). Bu tür iyi gelişir ve verimli ve iyi nemlendirilmiş topraklarda iyi çiçek açar. Krem-beyaz çiçekleri çok kokulu. Çalı 3 m yüksekliğe sahip olabilir, yaprakları hafif tüylüdür.yeşil, alttan - soluk yeşil.

Çalı Yasemin. Hepimize tanıdık"садовый жасмин" - нежные белые цветы, источающие сильный теплый сладкий аромат

Hepimizin "bahçe yasemin" tanıdık - güçlü bir sıcak tatlı aroma dışarı sızan hassas beyaz çiçekler

Chubushnik koronal. Bu çalı 3 metre yüksekliğe ulaşabilir. Çiçeklerinin krem ​​ve beyaz tonları var. Çapı 2.5-3.5 cm olan çiçekler 7-9 adet çiçek salkımına toplanır. Güçlü sürgünlerde 8 cm uzunluğunda büyük yapraklar bulunur. Bu türün haziran ayı ortasında çiçek açması, çeşitli biçimlere sahiptir, örneğin:

 • terry, bu çok sıralı çiçekler şeklinde sıradışı bir dekorasyona sahip çok güzel bir çalıdır;
 • Sarı yapraklı veya altın yapraklı, yaz dönemi için inanılmaz bir renk olan bu yaprakların rengi, bahçenin genel arka planında Temmuz ayı ortasına kadar çok etkileyicidir.
Çalı Yasemin. Philadelphus Coronarius Aureus ya da sarı yapraklı otsu, güzel kontrastlar yaratmak için peyzaj tasarımında kullanılabilecek türden limon-sarı yaprakları için sıra dışıdır.

Philadelphus Coronarius Aureus veya sarı yapraklı otsu, güzel kontrastlar yaratmak için peyzaj tasarımında kullanılabilecek türden limon sarısı yaprakları için alışılmadık bir şeye sahiptir.

Chubushnik Lemoine. Yaprak döken çalı 3 m yüksekliğe sahiptir, yayılan dalları beyaz, büyük, çok kokulu çiçekler ve oval-hançer yaprakları ile kaplıdır.

Çalı Yasemin. Fransız damızlık Lemoine çok çeşitli görünümlü chubushnik birçok melez çeşitleri yarattı

Fransız damızlık Lemoine çok çeşitli görünümlü chubushnik birçok melez çeşitleri yarattı

Grenadier manto. Bu tür çiçeklenme süresi için rekor sahibi (50 güne kadar). Burcun yüksekliği 1 metredir. Bu çeşit sapları asılı bulunan ilginç yarı çift beyaz çiçeklerdir. Bu, deri kabuklarından yapılmış bir manto gibidir. Çalıranın inanılmaz bir aroması var.

Çalı Yasemin. Chubushnik'in uzun çiçekli çeşitleri

Chubushnik "Manteau d'Hermine" ("ermine mantle") 'nin uzun çiçekli çeşidi beyaz çift renklerin güzelliğiyle hayrete düşüyor

Chubushnik "Çığ". Düşük görkemli çalı açık yeşil yapraklar ve kemerli sürgünlere sahiptir. Bu tür, üç hafta süren bol çiçeklidir.

Çalı Yasemin. Chubushnik ticari notu"Avalanche" ("Лавина")

Chubushnik ticari notu "Çığ" ("Çığ")

Chubushnik "Havadaki Askerler". Uzun boylu (3 metreye kadar) Küçük paraşütlere benzer şekilde, çan şeklinde çiçeklerle sarkan çalı.

Çalı Yasemin. 1940'larda türetilen yerli melez çeşitliliği ve paraşütlerin kubbeleriyle beyaz cupped çiçeklerin benzerliği için ismini almıştır.

1940'larda türetilen yerli melez çeşitliliği ve paraşütlerin kubbeleriyle beyaz cupped çiçeklerin benzerliği için ismini almıştır.

Chubushnik "Mont Blanc". Düşük türlerin, bu çalılar özel ilgi hak ediyor. Kalın kokulu ve kuvvetli kokulu çiçekleri, bir ay boyunca güzelliklerini lütfen. Bu türün çalısının maksimum yüksekliği 2 m'dir.

Çalı Yasemin. Chubushnik

Chubushnik'in melez çeşitlerinden biri, çilek kokusu, "Mont Blanc", 1884 yılında Fransız damızlık V. Lemoine tarafından yetiştirildi.

Chubushnik "Güvelerin Balesi". Çiçekler - bu büyüleyici çeşitliliğin "güveleri", olduğu gibi, yüksek (3 m'ye kadar) ve geniş çalılık üzerinde "çırpınan" idi. Yeşilimsi bir gölgenin yarı-makro yaprakları, bir gece kelebeğinin yanılsamasını yaratır.

Çalı Yasemin. 20. yüzyılın ortalarında Akademisyen Komarov tarafından yetiştirilen Chubushnik

20. yüzyılın ortalarında Akademisyen Komarov tarafından yetiştirilen Chubushnik yurtiçi çeşitliliği, "Güvelerin Balesi"

"Zoe Kosmodemyanskaya." Chubushnik'in çok popüler çeşitliliği. 2 m çalı yüksekliğinde yeşilimsi bir renk tonu olan büyük çift çiçekler vardır. Kokuları zayıftır.

Çalı Yasemin. Çeşitli Chubushnik çalılar"Зоя Космодемьянская" раскидистые, высота их до 4 м. Цветки махровые, диаметром до 5 см, зеленовато-белые с запахом ананаса

Chubushnik çalılar çeşidi "Zoya Kosmodemyanskaya" yayılan, onların yüksekliği 4 m kadar. Çiçekler ananas kokusu ile yeşilimsi-beyaz, çapı 5 cm kadar terry

Çalı Yasemin. Chubushnik'in farklı çeşitlerinin çalılıklarının yüksekliği çok farklıdır, sitenizin peyzaj tasarımında çit ya da gölgeli alanlar düşünülürken dikkate alınmalıdır.

Chubushnik'in farklı çeşitlerinin çalılıklarının yüksekliği çok farklıdır, sitenizin peyzaj tasarımında çit ya da gölgeli alanlar düşünülürken dikkate alınmalıdır.

Çalı Yasemin. Chubushnik bahçenizi bolca çiçeklenerek güzelleştirir ve haziran ayında da güzel bir taze koku verir.

Chubushnik bahçenizi bolca çiçeklenerek güzelleştirir ve haziran ayında da güzel bir taze koku verir.

Chubushnik. Dikim ve bakım

gerçi bir bitki ve özellikle bakımda talep edilmemekle birlikte, gerçekten güzel ve bakımlı bir çalı yetiştirmek için, aşağıdaki agroteknik tekniklere uyulmalıdır:

 • "Yasemin" bahçesi normalde gölgeli yerlerde gelişir, ama bol ve güzel çiçek açan bir çalı yetiştirmek istiyorsanız, güneşte hala bitki.
 • Dikim fideleri erken ilkbahar veya sonbaharda yapılmalıdır. Genç bitkilerin iyi hızlanmasını ve daha da gelişmesini olumlu yönde etkileyen bu dönemlerdir.

Chubushnik farklı toprakları kabul eder, ancak sadece verimli topraklarda bütün güzelliğini gösterebilir. Bush'un drenaj çakıl, kırılmış taş veya kırık ayarlamalıdır çukurun alt tarafında yer altı durgunluk sevmez dikimden önce, bitki. depo kısmı kazmak, 0.5 m daha sonra kazı çukur derinliği vardır tuğla.

Çalı Yasemin."Садовый жасмин" или чубушник - это незабываемый аромат в вечернем саду летом

"Bahçe yasağı" veya chubushnik yaz aylarında akşam bahçesinde unutulmaz bir aroma

Çalı Yasemin. Chubushnik'ten güzel bir buket yapmak için, umbellate inflorescences ile beyaz çiçekleri ekleyerek mümkün

Chubushnik'ten güzel bir buket yapmak için, umbellate inflorescences ile beyaz çiçekleri ekleyerek mümkün

Fidelerin kök sistemi ile çukurun çeperleri arasında 10 cm'lik bir mesafe bulunmalıdır, çukur, daha sonra mineral gübrelerin yerleştirildiği verimli topraklarla doldurulur. Chubushnik için iyi bir gübre nitrophosdur. Herhangi bir bitki için hayati önem taşıyan üç elementten oluşur: azot, potasyum ve fosfor. Bir fide için 30 gr. nitrophosphate.

Bitkinin kök boynu sadece 3 cm derinleşir, fidelerin etrafındaki toprak iyice sıkışır, sonra bol sulanır. Küçük bir çekim kökleştikçe, biraz kısaltılabilir. Bu, bitkinin iyi çalımasını sağlayacaktır.

Chubushnik için büyümek ve ilgilenmek, tesis için gerekli eylemlerin zorunlu olarak yerine getirilmesini gerektirir. Zamanla sulama, çalıların beslenmesi, fidelerin etrafındaki toprağı gevşeterek yabani otları ortadan kaldırır.

Çalı Yasemin. Chubushnik

Chubushnik Asya çeşitliliği, "Satsumi", ülkemizde neredeyse hiç bahçe içinde bulunmuyor, ancak doğuda popüler

Çalı Yasemin. Chubushnik'in çiçeklerinin kokusu güçlü, akılda kalıcı ve biraz gerçek yasemin çiçeğinin kokusu gibi

Chubushnik'in çiçeklerinin kokusu güçlü, akılda kalıcı ve biraz gerçek yasemin çiçeğinin kokusu gibi

sulama

Chubushnik ilkbahardan sonbahara kadar bol sulama gerektirir. Su savunulmalıdır, sıcak ve yumuşak olmalıdır. Burç yüksek nemi sever, bu nedenle çiçeklenme döneminde değil, püskürtülmesi önerilir.

Çalı Yasemin. Chubushnik - nem seven bahçe tesisi

Chubushnik - nem seven bahçe tesisi

Çalı Yasemin. Chubushnik'in dalları beyaz tonların hakim olduğu iç mekanı incelikle dekore etmenin harika bir yoludur.

Chubushnik'in dalları beyaz tonların hakim olduğu iç mekanı incelikle dekore etmenin harika bir yoludur.

Çalı Yasemin. Chubushnik ve vintage aksesuarların beyaz çiçekleri, sitenizin tasarımını cheby-chic stilinin bir notu haline getirmenin harika bir yoludur.

Chubushnik ve vintage aksesuarların beyaz çiçekleri, sitenizin tasarımını cheby-chic stilinin bir notu haline getirmenin harika bir yoludur.

Ek gübreleme

Üst pansuman dikimden sadece bir yıl sonra başlayabilir. Bunu yapmak için, aşağıdaki miktarda mineral gübreyi kullanın:

 • 15 g potasyum sülfür;
 • 15 g üre;
 • 30 g süperfosfat.

Tüm bileşenler 10 litre suya karıştırılır, bu miktar iki fide için yeterlidir.

Organik gübrelere gelince, bulamaç çok iyi kanıtlanmıştır. Bu gübrenin bir kısmı, on kısım su ile yetiştirilmektedir. Bulamaçın beslenmesi yılda bir kez yapılır.

Elma külünü veya huş ağacını chubushnik altındaki toprakta doldurmak da mümkündür. Bir çalı için 100 gr gübre yeterlidir.

Çalı Yasemin. Haziran ayında çoğu Chubushnik çiçeği çeşitleri

Haziran ayında çoğu Chubushnik çiçeği çeşitleri

Çalı Yasemin. Chubushnik ve diğer küçük beyaz çiçekler, herhangi bir iç süsleyecek nazik narin buketleri elde edilir

Chubushnik ve diğer küçük beyaz çiçekler, herhangi bir iç süsleyecek nazik narin buketleri elde edilir

budama

Genç sürgünlerin gelişimini arttırmak ve Chubushnik çalı güzel bir görünüm vermek için, düzenli budama yürütmek için gereklidir. Bu erken ilkbaharda yapılır. Zayıf dallar yarı yarıya kısaltılır, çok uzun kesilir.

Gençleştirici budama, çalı dalları çıplak olduğunda ve bitkinin kendisini çürütmeye başladığında gerçekleştirilir. Bu tür bitkiyi hiç süslemez.

Hijyen budaması her yıl yapılır. Çekici bir görünüm kaybeden çiçekler çıkarılmalıdır. Gereksiz sürgünler kesilir, çalı inceltilir.

Çalı Yasemin. Chubushnik çalılar yayılan uzun dalları yaprak ve çiçeklerin şiddeti nedeniyle güzelce nikel

Chubushnik çalılar yayılan uzun dalları yaprak ve çiçeklerin şiddeti nedeniyle güzelce nikel

Çalı Yasemin. Chubushnik çiçeklerden oluşan bir buket, evi erken yaz sıcak tatlı aromasıyla dolduracak

Chubushnik çiçeklerden oluşan bir buket, evi erken yaz sıcak tatlı aromasıyla dolduracak

Chubushnik'in yeniden üretimi

Bitki, tohumlar, katmanlar veya kesimler tarafından yayılır.

 • Tohumlar şiddetli donların başlamasından önce önceden hazırlanmış topraklara ekilir. Kış için, içinde gömülü tohumları olan yataklar ladin dalları ile kaplıdır. İlkbaharda, güneşin altındaki eriyen kar, tohumları nemli olarak besleyecek ve genç sürgünler yakında görünecek. Tohum yetiştirilen fideler daha dayanıklıdır, hastalıklara daha az maruz kalırlar. Ancak bu üreme yöntemi çok uzundur. Bitki sadece 7-8 yıl sonra çiçek açar.
 • Katmanlar halinde çoğaltma ilkbaharda gerçekleştirilir. Bu amaçla, en güçlü onurlu dal toprağa kadar eğilir ve önceden hazırlanmış oluklara oturur. İyi sabitleme için çekimi telle birkaç yerde düzeltebilirsiniz. Oluklar bir kum tabakası ile kaplanır, daha sonra turba ile. 1.5 ay sonra yeni filizler görünecektir. Tüm vejetasyon dönemi için, birkaç kez temperlenmesi gerekir. Sonbaharda sürgünler ayrılır ve kalıcı bir yere bırakılır.
 • Kesimler sadece iyi gelişmiş çekimlerden kesilir. Bu Haziran ayında yapılmalıdır. Uzunlukları yaklaşık 5 cm, alt yaprakları ve çiçek salkımları keskin makasla kesilir. Her bir kesimde, en fazla üç çift yaprak ve bir de dahili kod bulunmamalıdır. Çelikler başarılı bir şekilde kum ve turba karışımı içinde kök salmış olacak. İlk olarak, bu karışımda küçük bir oluk yapılır, daha sonra 30-40 ° lik bir eğimde bir sap yerleştirilir ve tüm bunlar düzgün bir şekilde kıvrılır. Çelikler kaplanmalı cam ve parlak bir yere koyun. Olumlu bir büyüme için, günlük olarak püskürtülenler. İyi köklendirme kesimler sonra açık zemine nakledilir. Yaz aylarında genç sürgünler periyodik olarak sulanır ve etrafındaki topraklar gevşer.
Çalı Yasemin. Birçok çeşit Chubushnik çalılar oldukça uzun ve sitenizin peyzaj tasarımı göz önüne alındığında dikkate alınabilir bir gölge oluşturmak için uygundur

Birçok çeşit Chubushnik çalılar oldukça uzun ve sitenizin peyzaj tasarımı göz önüne alındığında dikkate alınabilir bir gölge oluşturmak için uygundur

Çalı Yasemin. Çiçekler Chubushnik diğer düğün, beyaz ve diğer renkler ile birleştiğinde

Çiçekler Chubushnik diğer düğün, beyaz ve diğer renkler ile birleştiğinde

Hastalıklar ve Chubushnik tedavisi

Bitki için tehlikeli zararlılar, örümcek akarı, yaprak bitleri ve yaprak biti olabilir.

Kene, çalıları fufanom ile püskürtmek suretiyle çekilebilir. Yaprak bitleri, patates üstlerinin infüzyonu ile püskürtülerek öleceklerdir. Çok az sayıda yabani ot, sadece dalları sarar, ya da onları aynı fufanom ile serpebilir.

Çalı Yasemin. Yaz bahçesinde kokulu chubushnik ile sokak - romantik bir yürüyüş için daha iyi bir şey yok

Yaz bahçesinde kokulu chubushnik ile sokak - romantik bir yürüyüş için daha iyi bir şey yok

Çalı Yasemin. Chubushnik çiçeklerden oluşan bir buket, çevreye bağlı olarak çok farklı görünüyor - klasik ve katı bir iç mekanda sade ve zarif

Chubushnik çiçeklerden oluşan bir buket, çevreye bağlı olarak çok farklı görünüyor - klasik ve katı bir iç mekanda sade ve zarif

Chubushnik ("yasemin" çalı): video

Chubushnik ("yasemin" çalı): Fotoğraf

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No ratings yet)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

20 − = 10

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: